Historia Oracle, początki bazy danych SQL Oracle Lawrence Ellison

     W 1977 r. Lawrence Ellison, Robert Miner i Edward Oates założyli firmę SDL (Software Development Labs). Jednym z podmiotów zainteresowanych możliwościami gromadzenia dużej liczby danych i szybkiego ich pobierania było CIA. SDL wygrała przetarg i rozpoczęła pracę nad ściśle tajnym projektem. Nazwa kodowa tego projektu brzmiała Oracle (pl. „wyrocznia”). Po pewnym czasie przerwano pracę, jednak Lawrence Ellison i jego współpracownicy dostrzegli komercyjne możliwości bazy danych. To spostrzeżenie w połączeniu z przeświadczeniem, że plany IBM uwzględniają zastosowanie takiej relacyjnej bazy danych i języka SQL w swoich przyszłych komputerach, doprowadziło do podjęcia przez Ellisona, Minera i Oates’a decyzji o kontynuacji prac nad projektem. W 1978 r. nazwa firmy zmieniła się z SDL na Relational Software Inc. (RSI). W 1979 r. pierwsza komercyjna baza bazy danych trafia na rynek i staje się poważną konkurencją dla IBM. W następnym roku RSI zmienia nazwę na Oracle Systems Corporation (a później na Oracle Corporation).
     System zarządzania bazą danych po raz pierwszy zostaje napisany w C. Przełom lat 1981–1983 to powstanie wersji 3 na komputery typu mainframe i minikomputery. Kolejne trzy lata to zmiana siedziby do Kalifornii. Wkroczenie Oracle w sektor systemów (finansowych) i powstanie wersji 5 produktu z możliwościami operacji rozproszonych. Oracle wkracza na giełdę jeden dzień przed Microsoft jej wartość rynkowa sięga 270 mln-dol. (Microsoft – 700 mln dol.). W 1988 r. zostaje wydana wersja 6 ze znacznie zmienionym kodem źródłowym. Wprowadzono pakiety oprogramowania finansowego oraz pakiety CASE przeznaczone do programistów. W latach 1990–1991 wartość firmy przekracza granicę 1 mld. dolarów. Dołączenie w 1992 r. do zespołu Oracle Ray Lane`a stało się punktem zwrotnym pod wieloma względami. Pozyskanie Ray Lane`a spowodowane było koniecznością zatrudnienia doświadczonych, uznanych menedżerów. Oracle dostrzega rosnącą rolę działu aplikacji i wprowadza zbiór aplikacji dla wielu głównych sektorów gospodarki w 1993 r. Lata 1994–1995 to powstanie wersji 7 dla komputerów osobistych. W roku 1996 Oracle wydzielił firmę Network Computer Inc., której zadaniem miało być budowa komputera sieciowego. Projektowany komputer sieciowy miał nie wykorzystywać systemu operacyjnego Windows. Rozpoczęcie działalności firmy Oracle na rynku detalicznym postawiło przedsiębiorstwo przed koniecznością podjęcia konkurencji z takimi korporacjami jak Sun, IBM i innych producentów komputerowych. W tym samym roku dział aplikacji odnotował wartość sprzedaży na poziomie ponad 500 mln. dol. Ponieważ z każdą aplikacją wiąże się sprzedaż bazy danych, dział aplikacji stał się istotną częścią ogólnej działalności Oracle.
     Obecnie Oracle obejmuje: Oracle Financials, Oracle Supply Chain Management, Oracle Manufacturing, Oracle Project Systems, Oracle Human Resources i Oracle Market Management. Również w roku 1996 Oracle wzbogaca się o zbiór narzędzi OLAP, który wykorzystywany jest w zakresie systemów obsługujących hurtownie danych. W roku następnym pojawia się Oracle w wersji 8. Po raz kolejny firma podjęła kluczową pod względem strategicznym decyzję techniczną na wczesnym etapie rozwoju produktu, przechodząc na język programowania Java i rezygnując z architektury klient–serwer na rzecz systemów działających w Internecie. W 1998 r. wprowadzono obsługę sytemu Linux, a rok później pojawił się Oracle8i w znacznej części utworzony w języku Java. Firma osiąga sprzedaż na poziomie 10 319 mln. dol. W 2000 r. Lawrence Ellison jeden z głównych założycieli "Oracle" stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Oracle wprowadza pakiet Oracle9i, który stanowi konkurencje dla m.in.: DB/2, SQL Server, czy innych. W 2003 r. na rynek trafia najnowsza edycja bazy danych Oracle10g.

... historia Oracle toczy się dalej:
1. Oracle wydało już wersje 11g, 12c.
2. W 2009 roku Sun przejął MySQL.
3. W 2010 roku Oracle przejął Sun i tym samym MySQL.

Lawrence J. Ellison